“Tusz 2. Iskra” – świat, w którym wszystko, co uczynisz zostanie wytatuowane

Drugi tom bestsellerowej serii Alice Broadway – “Tusz 2. Iskra”, to powieść przeznaczona dla grupy młodzieży i młodych dorosłych. Jest w niej szczególne połączenie fantastyki z utopią i tajemnicą, a przy tym stanowi świetny przykład książki o poszukiwaniu własnej tożsamości.

Piętno, które odciska na nas życie

Młoda bohaterka o imieniu Leora żyje w świecie, w którym każdy czyn człowieka pozostaje z nim na zawsze, gdyż pojawia się w postaci tatuażu na jego ciele. To niezwykle ciekawy koncept, na którym autorka oparła fabułę. Każdy często zastanawia się, czy różne wydarzenia w jego życiu nie odciskają na nim trwałego piętna. Natomiast Leora musi egzystować w takim właśnie świecie, w którym nie można zapomnieć o błędach i porażkach, a co jeszcze straszniejsze niczego nie da się ukryć.

Tajemnicza przeszłość, która zmusza do poszukiwania prawdy

Dziewczyna po śmierci swojego ojca jest zaskoczona faktem, że jego życie, które uważała za niezwykle dobre i nienaganne, nie zostaje uznane za godne upamiętnienia. W kulturze ludzi naznaczonych po tym, jak ktoś umiera, tatuaże ludzi szczególnie dobrych zostają usunięte z ich ciał i utrwalone w formie księgi skóry, jako dowód ich uczciwości. Jednak tak się nie dzieje w przypadku jej ojca, Leora zaczyna przez to wątpić, czy znała o swoim tacie całą prawdę.

Okazuje się, że życie dziewczyny nie jest do końca takie, jak z pozoru się wydawało. Jej pochodzenie sprawia, że chociaż ma na swojej skórze tatuaże, nie należy do naznaczonych. Po tym jak zapada decyzja, że księga skór jej ojca będzie spalona, Leora, aby w końcu dowiedzieć się o sobie wszystkiego, próbuje dotrzeć do prawdy o swojej matce.

Czy tatuaż obnaża prawdę?

Alice Broadway w swojej powieści stworzyła niezwykle realny, alternatywny świat, a w nim utopijne społeczeństwo, które rządzi się swoimi prawami. Młoda bohaterka, która szuka własnej tożsamości stopniowo zaczyna rozumieć, że jest inna, nie pasuje do tego wzoru. Czy świat, w którym wszystkie uczynki są jawne i nie można ukryć zbrodni, czy zdrady, jest dobry, bo każdy naturalnie wstydzi się popełniać złe uczynki, czy może ta koncepcja jest wadliwa? Czy powinniśmy całe życie pamiętać o każdym najmniejszym błędzie? Czy skompromitowany człowiek nie zasługuje na drugą szansę i czystą kartę? W normalnym życiu trudno jest uciec przed osądem innych, a w świecie Leory, świecie tatuażu, każdy może zobaczyć, to co najbardziej zawstydzające.

Bohaterka szuka schronienia wśród nie naznaczonych, tylko czy oni są naprawdę inni? Leorę czekają trudne wybory, dzięki znakomitemu stylowi Alice Broadway, akcję wydarzeń śledzi się z napięciem i trudno oprzeć się ciekawości, co kryją kolejne tajemnice.